NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące fotografii ślubnej. W razie innych pytań zapraszam do kontaktu.

Zdjęcia

Jak wygląda reportaż ślubny?

W dniu ślubu, na przygotowaniach, w kościele czy na weselu, fotografując staram się być „niewidoczny”. To Wasz dzień i nic nie może rozproszyć pozytywnych emocji i dobrej atmosfery. Mam bardzo duże doświadczenie w fotografii ślubnej i wiem, że czasem Para Młoda nie potrzebuje rozmowy, staram się odczytywać sygnały, które mi wysyłacie. Fotografując nie potrzebuję ujęć pozowanych, uważam że zdjęcia naturalne, uśmiech, przypadkowe spojrzenia oddają najpiękniejsze emocje tego szczególnego dnia. Na weselu nie mam w zwyczaju robić zdjęć podczas posiłków, gdyż traktuję ten czas jako „oddech” dla gości i nie widzę potrzeby zakłócania tego momentu. Często proponuję Parze Młodej stworzenie mini studia, gdzie można zrobić pozowane zdjęcia z najbliższymi.

Od jakiego momentu zaczyna się reportaż ślubny?
Wszystko zależy od Was. Jeżeli Panna Młoda życzy sobie bym jej towarzyszył u fryzjera i podczas wykonywania makijażu, to oczywiście jestem obecny. Najczęściej zaczynamy od przygotowań. Wydawać by się mogło, że takie zdjęcia nie mają żadnej wartości, bo co tu fotografować? Zapewniam, że ten czas nigdy nie jest stracony. Staram się uchwycić momenty, których nawet nie jesteście świadomi. Stres bardzo często nie pozwala dostrzegać pewnych sytuacji i dlatego chętnie utrwalam je na zdjęciach. Dodatkowo jest to dobry czas dla oswojenia się z obiektywem, możemy się lepiej poznać, co pozwoli lepiej współpracować w dalszej części dnia. Istnieje również możliwość byśmy spotkali się dopiero przed kościołem i rozpoczęli reportaż od momentu ceremonii ślubu.
Jeśli chcielibyśmy sesję w plenerze to kiedy najlepiej ją zrobić?
Mini plener zawsze można zrobić w dniu ślubu, oczywiście jeśli czas i pogoda pozwoli. Niewątpliwym atutem takiej sesji jest uchwycenie emocji tego szczególnego dnia. Możemy ją wykonać w ogrodzie przy restauracji czy po prostu na ulicy. Mogę Was zapewnić, że każde miejsce daje wiele możliwości - wystarczy tylko mieć pomysł. Realizując sesję plenerową w innym dniu, nie jesteśmy ograniczeni czasowo i możemy odwiedzić kilka lokalizacji. Bardzo często Para Młoda chce mieć pamiątkę z miejsc, które są im bliskie, bądź związane z ich pasjami. Zachęcam do zabierania na taką sesję różnych gadżetów - Panna Młoda, która lubi biegać, w butach innych niż szpilki, też świetnie się prezentuje, podobnie jak Pan Młody w kasku na motocyklu. Celem takiej sesji jest dobra zabawa a moim zadaniem jest zrobić zdjęcia, które Was zachwycą!
Ile zdjęć otrzymamy i czy wszystkie będą poddane obróbce fotograficznej?
Ilość zdjęć zależy najczęściej od tego ile czasu z Wami spędzę. Będzie ich mniej ze ślubu cywilnego z mini sesją niż ze ślubu z przygotowaniami, weselem i sesją plenerową wykonywaną innego dnia. Staram się robić dużo zdjęć, żeby później mieć wybór wielu ciekawych kadrów. Zdjęcia wykonuję w formacie RAW. Otrzymujecie ode mnie wyselekcjonowane, najlepsze ujęcia poddane obróbce fotograficznej w postaci plików .jpg w pełnej rozdzielczości.
Do której godziny zostaję na weselu?
Najczęściej do oczepin lub tortu - zależy od harmonogramu przyjęcia. Jest to zazwyczaj godzina 1:00 w nocy.
Po jakim czasie otrzymamy zdjęcia?
Termin maksymalny na otrzymanie zdjęć to 3 tygodnie. Zdjęcia przekazuję na płycie DVD, tworzę dla Was również osobistą galerię internetową. Przesyłam Wam e-mailem hasło do galerii, możecie je również przekazać rodzinie i znajomym.
Jak przebiega tworzenie albumu?
Jeżeli zdecydujecie się na album, to zdjęcia wybieracie sami. Proponuję, by nie było ich więcej niż 50 sztuk, wówczas album jest bardzo przejrzysty. Do Was również należy wybór koloru okładki. Przygotowuję dla Was projekt, który w wersji elektronicznej przesyłam do akceptacji. Jeżeli macie jakieś uwagi to nanoszę zmiany i dopiero wysyłam do druku. Po około tygodniu album jest już gotowy do odbioru.
Kto wybiera zdjęcia do odbitek?
Para Młoda wybiera zdjęcia i przesyła na e-mail numery plików. Odbitki są zazwyczaj gotowe w przeciągu 3 dni.
Czy można wybrać większą ilość odbitek niż zapewnia to wybrany pakiet?
Możecie wybrać dowolną ilość odbitek. Odbitki zagwarantowane w wybranym pakiecie są o wymiarach 15X21 cm, na jedwabistym papierze Kodak. Każda dodatkowa odbitka w tym formacie to koszt 4 zł.

Ogólne

Jak wygląda podpisanie umowy?
Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z moich usług, umawiamy sie na spotkanie i podpisanie umowy. Oczywiście jeśli chcecie się z nią wcześniej zapoznać mogę przesłac ją na e-mail. W momencie podpisania umowy pobieram od Was zaliczkę w wysokości 10% wartości usługi. W przypadku rezygnacji ze współpracy, nie później niż miesiąc przed ślubem istnieje możliwość zwrotu zaliczki.
Na jakim sprzęcie pracujesz?
Pracuję na pełnoklatkowych aparatach Nikon D700 i D3S. Posiadam biektywy : Nikkor 17-35 f2.8, Nikkor 24-70 f2.8, Nikkor 70-200 f2.8, Nikkor 35 f2.0, Nikkor 50 f1.4, Sigma 85 f1.4. Używam lamp systemowych Nikon SB-800 i SB-900, oraz lamp studyjnych ELFO z osprzętem.
Co z pozwoleniem na fotografowanie w miejscach sakralnych?
Posiadam stosowne zezwolenie i ukończony kurs. Brak pozwolenia może skutkować odmową ze strony proboszcza na wykonanie zdjęć.
Czy zdjęcia są wykonywane tylko w Warszawie i okolicach?
Najczęściej tak, jednak nie ma tu żadnych ograniczeń. Jeżeli Para Młoda pochodzi z drugiego końca Polski to chętnie się tam wybiorę. W takiej sytuacji Para Młoda zwraca koszty dojazdu oraz organizuje nocleg.
© Radek Orzeł Fotografia. All rights reserved.
Code by Bera Studio.